Kachura lawyers
0%
Tax law

Ризиковані накладні: як розблокувати діяльність підприємства у карантин Джерело: Agravery.com

Запитайте у свого бухгалтера про квитанцію №1 «про зупинення реєстрації ПН/РК» – чому усі бухгалтери так бояться її отримати? Фактично, це відмова у реєстрації податкової накладної, що часто пов’язане із віднесенням підприємства до списку ризикових платників податків.

На період карантинних обмежень в Україні прийняли закон №533, за яким за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Однак загальні послаблення не стосуються податкових накладних (ПН) – їх продовжують блокувати (що не є видом штрафу), використовуючи один із найефективніших інструментів податківців для зупинення роботи бізнесу.

Типова пастка про запит документів 

На прикладі підприємства X у аграрній сфері розповім, які дії стануть ефективними у розблокуванні накладної.

Підприємство здійснює сільськогосподарську діяльність. Йому заблокували реєстрацію ПН через ту ж страшну для бухгалтера квитанцію №1, в якій зазначено про зупинення реєстрації ПН/РК, оскільки платник податку, який подав для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Натомість підприємству запропонували надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Разом з колегами-адвокатами неодноразово вирішували таку проблему. Тож хочу звернути увагу на найтиповішу помилку при розблокуванні ПН/РК – це надання документів для її розблокування. Надавши документи, ви отримаєте рішення про відмову у реєстрації ПН/РК, а подальші дії відносно його оскарження також завершаться нічим. Причиною є віднесення платника податків до ризикових.

Процедура розблокування

Тому переходимо до процедури виходу із переліку ризикових платників податків на прикладі підприємства Х, якій відмовили у реєстрації ПН за договором про виконання будівельних робіт.

Першочергово, необхідно скласти пояснення про виключення із переліку ризикових платників податків, в якому обов’язково зазначити наступне:

Реєстраційні дані платника податків (підтвердити інформацію копією витягу з ЄДРПОУ): повне найменування платника податків; код ЄДРПОУ; дату реєстрації у ЄДРПОУ; відомості про кінцевого бенефіціара; відомості про керівника (директора); адресу засновника (учасника); розмір статутного капіталу; дату формування статутного капіталу (в разі якщо він сформований).

Опис господарської діяльності, де слід вказати інформацію про: вид економічної діяльності за КВЕД; керівника (директора); кількість на підприємстві штатних одиниць та їх найменування (надати копію штатного розпису); фактичне здійснення підприємницької діяльності (місце знаходження виробничих потужностей), (надати копію документів, які підтверджують право користування приміщенням); виробничі потужності та їх вартість (надати копію договору оренди чи купівлі-продажу обладнання, знаряддя виробництва, тощо, документи щодо придбання сировини, технологічні карти на виготовлення продукції); опис господарської діяльності, наприклад: Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, розведення великої рогатої худоби молочних порід; походження сировини, інструменту, знаряддя виробництва (надання послуг); регулярність виконання робіт/послуг; товарно-транспортні накладні (якщо блокування стосується товару).

Опис організації роботи працівників на підприємстві: інформація про кількість працівників, їхні посади; робочий час та час відпочинку; забезпечення знаряддям праці (форма, інструменти, комп’ютер, тощо).

Опис інших витрат на правову, бухгалтерську та іншу професійну допомогу – це теж входить до переліку подачі документів.

Потрібно додати до пояснень, крім зазначених документів, копії таких документів за календарний рік: договори оренди приміщення; договори, рахунки, акти виконаних робіт (наданих послуг) із усіма контрагентами яким виконувалися роботи (надаються послуги) за основними видами діяльності; договори, рахунки, акти виконаних робіт із контрагентами, які надавали значні послуги (маркетингові,  юридичні, бухгалтерські тощо); ліцензія на провадження діяльності (за необхідності її наявності).

Згоден, перелік документів чималий, однак, це знадобиться для розблокування ПН у подальшому. Пояснення та скан-копії від підприємства були подані в електронному вигляді та, після очікування протягом 10 робочих днів, від органів ДПС прийшло повідомлення про виключення компанії X зі списку ризикових платників податків.

Після виключення компанії Х зі списку ризикових платників податків з колегами-юристами склали пояснення для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних разом із додатками, в якому надали загальну інформацію про підприємство та окремо інформацію,  що стосувалася виконання робіт безпосередньо замовнику, додатково слід надати виписку із банку про отримані оплати від замовників протягом останнього календарного року.

Після подачі пояснень про прийняття рішення про реєстрацію ПН, податкова накладна була зареєстрована, а проблему вирішено. Застосовуючи такий порядок дій, можна звільнитися від блокування господарської діяльності та досягти найкращого результату.

Цей кейс довелося вирішувати в умовах карантину, то ж не обійшлося без затягування у термінах з боку податкових органів. Строк надання відповіді на запит щодо виключення зі списку ризикових платників податків було порушено на 5 календарних днів, то ж подавали адвокатський запит на отримання інформації щодо причин порушення строків та статусу розгляду запиту. На гарячій лінії ДПС пояснили затримку через перебування на лікарняних/відпустках значної кількості інспекторів в ДПС району та міста Києва.

Причини, з яких блокують накладні

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165. (https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-poryadkiv-z-pita-a1165) з 1 лютого 2020 року оновили критерії ризиковості платника податку. Після такого «оновлення» чимало податкових накладних заблоковано, а підприємців визнано ризиковими, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Цей пункт ризиковості, передбачає віднесення підприємство до ризикових платників податку у зв’язку із наявністю у контролюючих органів інформації про проведення ризикових операцій підприємством. У свою чергу, до ризикових операцій може бути віднесено операції із контрагентом, який причетний до схем під назвою «пересорт» (https://www.tax.gov.ua/data/material/000/320/410035/Informaciyniy_list_5.pdf).

Нагадаю, що під «пересортом» податківці розуміють схему, за якою платник формує податковий кредит шляхом укладення фіктивних договорів, за якими фактична передача товару не відбувається між сторонами договору, а реалізується через готівку у будь-який спосіб.

Підставою для блокування ПН може бути включення підприємства до списку ризикових платників податків, або визнання операції як ризикової. Саме з цієї причини квитанцію №1 отримало підприємство Х про віднесення підприємства до списку ризикових платників податків та мало успішне вирішення проблеми.

Джерело: Agravery.com

Задати питання

Ця стаття призначена тільки для Укр Рус Анг